Český den proti rakovině

V letošním roce se naše škola již tradičně zúčastnila sbírky v rámci Českého dne proti rakovině, který proběhl ve středu 16. května.

Tematika tohoto dne je každoročně zaměřena na konkrétní druh nebezpečné choroby, jejíž hrozba tiká v každé rodině. Letos přišel na řadu kolorektální karcinom, tedy rakovina tlustého střeva a konečníku, jež je po rakovině prostaty u mužů a rakovině prsu u žen třetí nejrozšířenější druh nádorů v ČR i v Evropě. Zmíněné onemocnění je léčitelné, přijde-li se na něj včas. Za onemocněním stojí převážně špatná životospráva. Nejlepší obranou je prevence v podobě jednoduchých testů na okultní krvácení, ovšem i přesto velké procento lidí vyhledá pomoc teprve tehdy, když se objevují závažné příznaky. Pokud uvažujete o testování, informujte se u vašeho praktického lékaře, jistě vám vše ochotně vysvětlí.

Samotná sbírka probíhá získáním příspěvku po zakoupení „kytičky“, a sice kvítku měsíčku lékařského, výtěžek je předán spolku Liga proti rakovině. Dobrovolní prodejci vyráží každoročně do ulic, aby tak pomohli získat prostředky na podporu onkologického výzkumu, šířili nádorovou prevenci a přispěli k vybavenosti onkologických pracovišť. V Hořepníku a v samotné škole se dohromady letos podařilo vybrat 5 575,- Kč, což je zatím, s ohledem na předešlé ročníky sbírky, rekord.

Rád bych všem, kteří do sbírky přispěli, poděkoval. Vážím si každé pomoci, která s dobrým úmyslem sleduje ještě lepší cíle. Děkuji, že vám není tato sbírka lhostejná, neboť, jak je zmíněno výše, nemoc může skrytě tikat v každé rodině, jde jen o to, jak se o své tělo staráme a jak mu nasloucháme. Pomoc tedy jednou může potřebovat každý z nás…

Radek Klika, ZŠ Hořepník

Poděkování za spolupráci…